Predsednik Sjedinjenih Američkih Država Džozef Bajden i predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen poručili su da Brisel i Vašington rade na okončanju zavisnosti država Evropske unije od ruskih energenata i ponovili da Rusija nastavlja da koristi ,,prirodni gas kao političko i ekonomsko oružje”.
,,Dok je Rusija prekinula isporuke tečnog prirodnog gasa (LNG) za nekoliko država članica EU, Sjedinjene Države i drugi proizvođači su pojačali svoje isporuke. Od marta, globalni izvoz LNG-a u Evropu porastao je za 75 odsto u poređenju sa 2021. godinom, dok se američki izvoz LNG-a u Evropu skoro utrostručio”, navodi se u zajedničkom saopštenju.
Dvoje zvaničnika naglašavaju da SAD i EU rade zajedno na pronalaženju načina za dalje smanjenje ruskih prihoda od energenata, kako bi dodatno umanjili sposobnost Rusije da finansira ,,svoj ničim izazvan rat u Ukrajini”. Ujedno, Fon der Lajen je istakla da je EU osnovala energetsku platformu za koordinaciju mera za obezbeđivanje pouzdanih i raznovrsnih snabdevanja energijom, kao i da je uspostavljena prva regionalna Energetska platforma za jugoistočnu Evropu za podršku diverzifikaciji gasa u regionu koji tradicionalno zavisi od ruskih izvora snabdevanja. Napomenula je i da su Sjedinjne Države ,,ključni partner” u ovom polju.
U zajedničkom saopštenju dato je i obećanje da će Brisel i Vašington raditi više na obuzdavanju emisije fosilnih goriva usled korišćenja prirodnog gasa.
Discussion with our G7 partners on climate and health.
Climate change affects us all. So we must maintain our ambitious climate goals. This requires close, inclusive international coordination.
Renewables will play a key role in ensuring both ambition and security of supply. pic.twitter.com/huxchi37a8
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) June 27, 2022
,,Imajući u vidu uticaj proizvodnje i potrošnje LNG-a na životnu sredinu, SAD i Evropska komisija će pojačati saradnju u pogledu smanjenja emisije metana, kako bi se osiguralo da trgovina tečnim prirodnim gasom između Sjedinjenih Država i EU bude usklađena sa međunarodno prihvaćenim standardima merenja, izveštavanja i verifikacije emisije metana”, navedeno je u saopštenju.
Kako je istaknuto, SAD i EU takođe preuzimaju ,,odlučne mere” kako bi se smanjila ukupna potražnja za fosilnim gorivima u skladu sa Pariskim sporazumom i ciljem da se dostignu neto nulte emisije najkasnije do 2050. godine.