Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se sa pomoćnicom državnog sekretara Sjedinjenih Američkih Država za Evropu i Aziju Karen Donfrid, sa kojom je razgovarao o bilateralnim odnosima, evropskim integracijama Srbije, dijalogu Beograda i Prištine, ali i o drugim aktuelnim geopolitičkim pitanjima, saopšteno je iz Predsedništva.
Pored pomoćnice državnog sekretara, sastanku su prisustvovali i specijalni izaslanik Stejt departmenta za Zapadni Balkan Gabrijel Eskobar, američki ambasador u Srbiji Kristofer Hil, ministar spoljnih poslova Srbije Nikola Selaković i direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Petar Petković.
Razgovor se vodio i o odnosu Srbije prema situaciji u Ukrajini, ali i o diverzifikaciji energetskih izvora u Srbiji i regionu Zapadnog Balkana.
Govoreći o regionalnoj saradnji, predsednik Vučić je istakao da je za Srbiju od ključnog interesa očuvanje stabilnosti u regionu i da u tom smislu unapređenje dobrosusedske i uzajamno korisne saradnje predstavlja temeljno i nepromenjivo polazište ukupne spoljne politike Srbije. Kao primer uspešne regionalne saradnje, Vučić je istakao inicijativu „Otvoreni Balkan“.
Pored toga, Vučić je pozdravio prisustvo brojnih i značajnih američkih kompanija koje uspešno posluju u Srbiji i dodao da postoji ogroman potencijal koji bi trebalo iskoristiti, pogotovo imajući u vidu odlične uslove koje Srbija može da ponudi potencijalnim investitorima.
Vučić i Donfrid razmenili su mišljenja i o dijalogu Beograda i Prištine.
,,Naša strana je ispunila svoje obaveze, dok Priština uporno izbegava da sprovede svoje. Ni devet godina nakon postizanja Briselskog sporazuma i Plana implementacije, nije pokrenuto osnivanje Zajednice srpskih opština”, istakao je Vučić i naglasio da Beograd ostaje u potpunosti posvećen dijalogu, jer smatra da je to jedini put da se otvorena pitanja reše i postigne obostrano prihvatljiv dogovor, dodaje se u saopštenju.
Pomoćnica državnog sekretara SAD za Evropu i Aziju Karen Donfrid pozdravila je inicijativu „Otvoreni Balkan“ i nameru Srbije da stavi ekonomska pitanja u fokus regionalne saradnje, ističući da ova inicijativa predstavlja i priliku za još bolje promovisanje investicionih potencijala regiona.
Takođe, Donfrid je istakla da se Sjedinjene Države snažno zalažu da čitav region Zapadnog Balkana uđe u Evropsku uniju i ponovila da je to jedan od prioriteta američke spoljne politike prema regionu.
Karen Donfrid i Gabriel Eskobar u ponedeljak su započeli petodnevnu posetu Zapadnom Balkanu. Tom prilikom su se u Prištini sastali sa Vjosom Osmani i Aljbinom Kurtijem. Donfrid je tada navela da je mir i napredak Kosova stvoren uz mnogo truda i da ga ne treba uzimati zdravo za gotovo, već da mora da postoji svakodnevna zajednička borba za potrebe građana.
,,To znači posvećenost da Kosovo dobije svoje mesto u evropskim i evroatlantskim institucijama, uključujući i sporazum o normalizaciji odnosa sa Srbijom koji je usredsređen na međusobno priznanje“.
Pored posete Prištini i Beogradu, američki zvaničnici sutra putuju u Bosnu i Hercegovinu, zatim će sastanke održati u Severnoj Makedoniji, Albaniji i Crnoj Gori.
Na svom Tviter nalogu, ambasada Sjedinjenih Država saopštila je da je za njih partnerstvo sa Srbijom veoma važno.
Partnerstvo sa Srbijom nam je veoma važno. Dolazak Karen Donfrid, pomoćnice državnog sekretara SAD @SecBlinken, je još jedna potvrda želje za izgradnjom jačih veza Srbije i SAD. pic.twitter.com/UjNBcgHknd
— Američka ambasada (@USEmbassySerbia) April 26, 2022
Donfrid se istog dana sastala i sa premijerkom Srbije Anom Brnabić.
Brnabić je na sastanku rekla da je Srbija posvećena nastavku reformi u oblasti vladavine prava, a da je najvažniji deo tog posla urađen usvajanjem ustavnih amandmana u januaru ove godine. Kako se navodi u saopštenju Vlade, premijerka je istakla i dobru saradnju i komunikaciju sa KFOR-om, koja je naročito važna za Srbe koji žive na Kosovu.
Donfrid je čestitala na dobrim ekonomskim rezultatima Srbije. Zaključeno je da je dalje jačanje i unapređenje ekonomske saradnje od važnosti za obe strane, kao i da su američke kompanije i investicije važne za Srbiju, naročito u oblasti IT i novih tehnologija.